radio online
Breviar

Bacău „Sf. Nicolae”: Noua pagină web a Decanatului de Bacău

Share/Save/Bookmark

 

Conştienţi de noile exigenţe ale timpului în care trăim şi susţinuţi şi de încurajarea papei Benedict al XVI-lea, care ne îndeamnă să ne folosim mijloacele moderne pentru a transmite mesajul lui Cristos oamenilor de bunăvoinţă, am dorit să reconfigurăm noul site al Decanatului de Bacău: www.decanatcatolicbacau.ro

Acesta se doreşte a fi, în continuare, o modalitate modernă de a face pastoraţie într-o comunitatea noastră, conform noilor exigenţe ale timpurilor actuale! Mesajul poate ajunge astfel la toţi cei care au acces la internet, credincioşi şi mai puţin credincioşi din comunitatea noastră sau din afara ei, care îl pot descoperi pe Cristos prezent în viaţa Bisericii noastre.

Apoi, situl doreşte să păstreze o legătură vie şi de credinţă cu numeroasele familii şi credincioşi plecaţi din oraşul Bacău în alte zone ale ţării sau în străinătate, pentru a nu pierde contactul cu locurile unde au copilărit şi unde au petrecut anii cei mai frumoşi ai vieţii lor. Iar această legătură devine strânsă mai ales prin revista lunară Biserica şi Viaţa a decanatului nostru, care apare în format electronic pe site, cât şi prin camera web instalată în biserica „Ss. Petru şi Paul”, prin intermediul căreia credincioşii pot urmări live toate sfintele Liturghii ale Parohiei noastre.

Şi nu în ultimul rând, situl vrea să fie buletinul de identitate al parohiei noastre, a decanatului nostru, oglinda care să reflecte activitatea pastorală a comunităţii noastre.

Mai multe amănunte veţi putea afla vizitând acest nou site: www.decanatcatolicbacau.ro!

Pr. Marius Dumea

 

Comments are now closed for this entry


Liturghia în direct
In direct din catedrala
"Ss. Petru si Paul"

Varianta audio:

AICI
Legătură audio alternativă:
AICI
Programul sf. liturghii

Luni-Sâmbătă: 6.00, 7.00 şi 18.00.

În fiecare joi, la ora 17.10, este adorație euharistică.

Duminica şi Sărbători:6.00, 8.00, 9.00 (tineri), 10.30 (parohială), 12.00 (copii), 18.00.

În fiecare duminică, la ora 17.00, este adorație euharistică.

Parohiile Decanatului de Bacău

 • Bacau – Fer. Ieremia
 • Bacau – Inima Neprihanita a Mariei
 • Bacau – Sf. Cruce
 • Bacau – Sf. Francisc (Izvoare)
 • Bacau – Sf. Nicolae
 • Bacău-Măgura
 • Barati – "Coborarea Duhului Sfant"
 • Bârzulești
 • Buhuși
 • Coman – "Sf. Fecioara Maria, Regina"
 • Faraoani – "Sf. Anton de Padova"
 • Lespezi – "Sf. Ana"
 • Lilieci – "Sf. Gheorghe"
 • Luizi Calugara – "Inaltarea Sfintei Cruci"
 • Margineni – "Sf. Fecioara Maria, Regina"
 • Nicolae Balcescu – "Preasfanta Inima a lui Isus"
 • Sarata – "Sf. Mihail"
 • Schineni – "Sf. Tereza a Pruncului Isus"
 • Trebes – "Sf. Isidor Plugarul"
 • Valea Mare – "Sf. Mihail"
 • Valea Seaca – "Nasterea Sfintei Fecioare Maria"