Pr. Isidor Dâscă, paroh și decan de Bacău

dasca-isidorS-a născut 12 septembrie 1953 la Gherăeşti – Neamţ. A absolvit Şcoala generală de 9 clase în anul 1969 la Gherăeşti şi Săbăoani, Şcoala de Cantori la Iaşi în anul 1973 şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1979. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1979 de către ep. Iacob Antal. A activat ca vicar la Butea (1 august 1979 – 1 decembrie 1981), Hălăuceşti (1 decembrie 1981 – 1 mai 1983), paroh la Vaslui (1 mai 1983 – 9 septembrie 1990), Slănic Moldova (9 septembrie 1990 – 1 iunie 1999), paroh la Bacău “Fericitul Ieremia”, şi director la Caritas Bacău (1 iunie 1999 – 18 decembrie 2005), paroh la Bacău “Sfântul Nicolae” şi decan de Bacău (18 decembrie 2005 -).

Adresă de contact: Str. Ana Ipătescu, 2A, 600002-Bacău, tel. 0234/571581; 0234/536660; fax 0234/571583, 0744/508483.

 

Pr. Petru Budău

pr-petru-budauS-a născut la 16 ianuarie 1941 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala generală de 7 clase în anul 1955 la Buruieneşti, Şcoala de Cantori în anul 1960 la Iaşi şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1966. A fost sfinţit preot la 26 iunie 1966 de către ep. Petru Pleşca. A activat ca vicar la Cotnari (1 septembrie 1966 – 1 decembrie 1966), Prăjeşti (1 decembrie 1966 – 1 februarie 1968), Hălăuceşti (1 martie 1968 – 1 februarie 1979), paroh la Rădăuţi (1 februarie 1979 – 1 septembrie 1979), Pildeşti (1 septembrie 1979 – 1 septembrie 2006). A fost pensionat la 1 septembrie 2006. A activat ca pensionar la Sagna (1 septembrie 2006 – 1 iunie 2008), Bacău “Sf. Nicolae” (1 iunie 2008 -).

Adresa de contact: Str. Ana Ipătescu, 2A, 600002-Bacău, tel. 0234/571581; 0234/536660; fax 0234/571583, 0746/002443; 0766/907777.

Pr. Mihai Budău, senior

budau_mihai_40S-a născut la 6 septembrie 1940 la Nicolae Bălcescu – Bacău. A absolvit Şcoala Generală, ciclu primar la Nicolae Bălcescu în anul 1952, apoi ciclu al II-lea – trei clase – la Valea Mare în anul 1955, Şcoala de Cantori în anul 1959 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1965. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1965 la Alba Iulia de către ep. Marton Aron. A activat ca vicar la Săbăoani (1966-1970), Tămăşeni (1970-1972), Cleja (1972-1973), administrator parohial la Cleja (1973-1975), paroh la Băluşeşti (1975-1979), Lespezi (1979-1981), vicar la Iaşi (1981-1982), paroh la Adjudeni (1982-1986), Piatra Neamţ (1986 – 31 august 2006), decan de Piatra (1 septembrie 1996 – 31 august 2006) paroh la Focşani şi decan de Vrancea (1 septembrie 2006 – 31 august 2013). Începând cu 1 septembrie 2013 slujeşte ca preot pensionar în parohia noastră.

Pr. Dominic-Sorin Ciobanu

ciobanu_dominic-sorinS-a născut la 4 noiembrie 1986 la Săbăoani. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2012. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2012 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. Activează ca vicar la Oneşti „Ss. Petru şi Paul” (1 august 2012 -2015). Din luna august 2015 este vicar în parohia noastră.

Adresa de contact: e-mail: domy_shine86@yahoo.com; tel.: 0753/011450

 

Pr. Paul Căliman

caliman_paulS-a născut la 30 august 1985 la Oneşti. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2012. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2012 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. Activează ca vicar la Roman „Fericitul Ieremia” (1 august 2012 -2015). Din luna august 2015 este vicar în parohia noastră.

Adresa de contact: e-mail: prpaulcaliman@yahoo.com; tel.: 0757/471095

 

 

Pr. Leonard Farcaș

S-a născut la Pildești, la 6.11.1990. A fost hirotonit la Iași, la 24.06.2016. Din luna august 2016 este vicar în parohia noastră.

(tel. 0234/536660; fax 0234/571583)

 

Pr. Ionel Bejan

bejan_ionelS-a născut la Butea, județul Iași, la 18.10.1947 și hirotonit la Iași, la 29.06.1979. Momentan, este preot colaborator în parohia noastră.

Contact: tel.: 0764/233762