Biserica şi viaţa este viaţa Bisericii din Bacău… Mă bucur din toată inima că am ajuns acest moment de jubileu pentru ceea ce a fost şi este Biserica şi viaţa”. Cu aceste cuvinte îşi începea salutul său pr. Ştefan Erdeş, în editorialul numărului jubiliar 100, în luna decembrie 2003. Jubileul numărului 200, ca şi acela al numărului 100, este un prilej de bucurie şi gratitudine pentru toţi.

Odată cu libertatea publicaţiilor religioase dobândită după 1989, s-a oferit posibilitatea multor parohii ale diecezei noastre să aibă o foaie parohială proprie, publicaţie care pe parcurs avea să devină o mică revistă, iar mai apoi o revistă adevărată. Începutul a fost unul plin de entuziasm, pentru că, după atâţia ani de opresiune şi interdicţii, am putut citi articole despre Dumnezeu şi despre Biserica noastră locală. Cu mare bucurie am luat în mână primele foi parohiale, publicate mai întâi cu ocazia sărbătorilor. Apoi ideea s-a dezvoltat şi, ca în istoria bobului de muştar, lucrarea cea bună începută pentru slava lui Dumnezeu a căpătat avânt şi am ajuns şi la acest frumos număr 200.

 

Întotdeauna se pleacă de la puţin, dar publicaţie cu publicaţie, ajungem să prezentăm o istorie continuă a parohiei noastre şi a decanatului de Bacău. Putem spune că Biserica şi viaţa este jurnalul de fiecare lună al vieţii catolice din Bacău. De aceea, îi amintim pe aceia care au pus bazele acestei frumoase publicaţii şi au lucrat pentru tipărirea ei în timpuri nu tocmai uşoare. Le mulţumim din inimă iniţiatorilor ei: pr. Ştefan Erdeş, Pr. Vladimir Petercă, pr. Cristinel Fodor. Un prinos de recunoştinţă îl aducem şi colaboratorilor ei: pr. Mihai Percă, pr. Anton Jicmon, pr. Claudiu Gherghel, pr. Daniel Diac, pr. Leonard Diac, pr. Daniel Ghitiu, pr. Felician Tiba, pr. Iacob Stolnicu. Îi mulţumim şi pr. Isidor Dâscă, paroh şi decan de Bacău, pentru susţinerea acordată de-a lungul anilor. Au colaborat şi pr. Valentin Aenoaei, pr. Irinel-Iosif Iosub, pr. Petrică Dorcu, pr. Petru-Sebastian Tamaş, pr. Marius Claudiu Dumea şi pr. Iulian Robu. Le mulţumim şi tuturor celorlalţi preoţi care au contribuit cu articole şi sugestii la tipărirea acestei reviste. Totodată le suntem recunoscători tuturor credincioşilor laici, profesorilor de religie, elevilor şi studenţilor care au colaborat la această revistă. Le mulţumim şi celor care au asigurat serviciile foto, tehnoredactarea, corectarea, realizarea coperţilor şi serviciul de abonamente. Dumnezeu să vă răsplătească pentru implicarea dumneavoastră în această formă de apostolat. Ca orice operă frumoasă, şi revista noastră a cerut uneori sacrificii şi eforturi deosebite, însă îi mulţumim bunului Dumnezeu că ne-a ajutat să ducem înainte lucrarea sa cea bună.

Acelaşi gând de recunoştinţă şi de preţuire îl exprimă şi pr. Isidor Dâscă, paroh şi decan de Bacău, în cuvântul pe care ni-l adresează cu acest prilej: „La aniversarul revistei noastre locale Biserica şi viaţa, nr. 200, se cuvine să aduc mulţumiri celui care a avut iniţiativa, regretatului părinte decan Ştefan Erdeş, şi tuturor celor care au contribuit şi citesc cu atenţie toate numerele care apar. Doresc din toată inima să apară cât mai multe numere şi cât mai mulţi cititori care să găsească aici un cuvânt pentru sufet. La mulţi ani!”{jcomments on}