Duminică, 10 martie, la Sfânta Liturghie de la ora 9.00 şi 10.30, părintele Ciprian Bişoc şi-a luat rămas bun de la credincioşii din parohia noastră. Timp de aproape 4 ani, părintele Ciprian a slujit ca vicar, cu multă dăruire şi bucurie. A lucrat îndeosebi în pastoraţia tinerilor, a sprijinit grupul de la Scout şi grupul carismaticilor. Pe lângă programul obişnuit cu sfinte Liturghii şi spovezi, părintele a pregătit multe cupluri la sfânta Căsătorie, a făcut cateheze în vederea Botezului etc.

Scurtă biografie

S-a născut în prima zi a vacanței de vară din anul 1979 (16 iunie), în localitatea Tg. Frumos. Anii copilăriei i-a petrecut în satul Șcheia, Com. Alexandru Ioan Cuza, jud. Iași. După absolvirea claselor I-VIII în satul natal, în anul 1994 a fost admis la Seminarul Franciscan din Roman. Și-a continuat studiile superioare la Institutul Teologic din Iași, unde a intrat în anul 1999. În ziua de 29 iunie a anului 2006 a fost sfințit preot de către PS Petru Gherghel în catedrala din Iași. Primii trei ani de activitate pastorală i-a desfășurat în Parohia „Sf. Iosif Muncitorul” din Piatra Neamț. Începând cu 1 august 2009 a primit numirea de vicar în parohia noastră. De la 10 martie a fost numit paroh la Parohia „Schimbarea la Faţă” din Călugăreni. Luarea în posesie canonică a parohiei se va face la 17 martie 2013.

Îi mulţumim şi îl însoţim cu rugăciunea noastră.