Începând cu 1 august, în parohia noastră activează trei noi părinţi vicari: pr. Lucian Adam, pr. Cristi Hodea şi pr. Emanuel Imbrea. La sfânta Liturghie solemnă de duminică, de la ora 10.30, 4 august, pr. paroh Isidor Dâscă, în numele comunităţii, le-a spus bun venit acestor lucrători în secerişul Domnului şi le-a urat spor în activitatea ce o vor desfăşura la Bacău.


Redăm pe scurt biografiile lor:

Pr. Lucian Adam

S-a născut la 11 iulie 1983 la Târgu Ocna – Bacău. A absolvit Şcoala Generală din Poiana Sărata, jud. Bacău, în anul 1997, Seminarul Liceal din Bacău în anul 2001, Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2008. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2008, la Iaşi, de către Ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Gioseni (1 august 2008 – 31 iulie 2010), Bacău „Sfânta Cruce” (1 august 2010 – 2013), inspector şcolar teritorial de Bacău şi coordonator al învăţământului religios din şcoli şi în judeţele Galaţi şi Vrancea (15 septembrie 2012 – ), iar de la 1 august 2013 a fost numit vicar la Parohia Romano-Catolică „Sf. Nicolae” Bacău.

Adresă de contact: Str. Ana Ipătescu, 2A, 600002-Bacău; tel.: 0234/571581; fax 0234/571583, 0721/518665; email: lucianno1983@yahoo.com

Pr. Cristi Hodea

S-a născut la 23 decembrie 1980 la Bacău. A absolvit Şcoala generală de 8 clase în anul 1995 la Gioseni, după care a început Liceul Şcolar „Petru Poni” din Oneşti, și l-a terminat în 1999, după care a intrat la Institutul Teologic din Iaşi și a terminat în 2007. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2007, în sărbătoarea „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” de către Ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Cleja „Sf. Francisc” (1 august 2007 – 31 iulie 2009), Huși „Sf. Anton de Padova” (1 august 2009 – 31 iulie 2013). Începând cu 1 august 2013 a fost numit vicar în parohia noastră.

Adresă de contact: Str. Ana Ipătescu, 2A, 600002-Bacău; tel.: 0234/571581; fax 0234/571583, tel. 0767474168, email: cristihodea@yahoo.it

Pr. Emanuel Imbrea

S-a născut la 26 aprilie 1982 la Roman (jud. Neamţ). A absolvit Şcoala Generală în anul 1996 la Săbăoani, Liceul Seminarial din Bacău în anul 2000 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2007. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2007 la Iaşi de către episcopul Petru Gherghel. A activat ca vicar la Rădăuţi – „Naşterea Sfintei Fecioare Maria” (1 august 2007 – 31 iulie 2009), Roman – „Fericitul Ieremia Valahul” (1 august 2009 – 31 iulie 2011) şi capelan pentru spitalele din Municipiul Roman (1 septembrie 2009 – 31 iulie 2011), Oituz – „Preasfânta Treime” (1 august 2011 – 31 iulie 2013), Bacău – „Sfântul Nicolae” (de la 1 august 2013).

Adresă de contact: Str. Ana Ipătescu, 2A, 600002-Bacău; tel.: 0234/571581; fax 0234/571583, tel. 0746853099, email: eimbrea@yahoo.com