Într-o atmosferă de mare bcuurie, marţi, 11 februarie, a fost celebrată sărbătoarea Sfintei Fecioare Maria de la Lourdes. La ora 18.00 a fost Liturghia celebrată de Pr. Hodea Cristi , vicar al parohiei noastre. Au concelebrat pr. Iulian Robu, pr. Petru Budău şi pr. Iosif Işvanca. De asemenea, au participat şi un număr ridicat de credincioşi din parohia noastră, dar şi din parohiile vecine, care l-au lăudat pe Cristos prin prezenţa la Masă Euharistică şi la procesiune cu statuia Maicii Domnului, cu lumânări în mână.

Predica a fost ţinută de către pr. Iulian, vicar în parohia noastră, care a evidenţiat foarte clar importanţa credinţei, a rugăciunii în viaţa Sfintei Fecioare. Fericirea omului, a spus părintele, constă în a crede în Dumnezeu şi a-i face fericiţi pe ceilalţi, oferindu-l pe Cristos.

După Sf Liturghie, credincioşi au luat parte la procesiune, cu lumânări aprinse, şi în cântări şi rugăciuni au preamărit-o Mama noastră cerească.

Bianca Bilboc